Budowa domu to poważne przedsięwzięcie i wymaga dużych nakładów finansowych. Wiele osób nie posiada wystarczającego budżetu i podejmuje decyzję o kredycie. Oto kilka podstawowych kwestii, o których warto wiedzieć, zanim pójdziesz do banku.

1. Ile pieniędzy potrzebujesz?

Na początku musisz oszacować budżet potrzebny na budowę domu. Zacznij od wyboru projektu, który spełnia Twoje potrzeby, a następnie postaraj się oszacować ile będzie kosztować jego zbudowanie. Nie zapomnij uwzględnić opłat notarialnych oraz administracyjnych, a także kosztów przygotowania działki pod budowę.

2. Wkład własny

Jednym z warunków otrzymania kredytu, jest posiadanie wkładu własnego. Może być nim nie tylko zgromadzona już suma pieniędzy, ale także nieruchomość, czy działka. Większość banków wymaga posiadania wkładu własnego równego 20% wartości planowanej nieruchomości (budynku i działki). W niektórych bankach możliwe jest uzyskanie kredytu z 10% wkładem własnym, ale zwykle taki kredyt jest droższy.

3. Zdolność kredytowa.

Na podstawie szczegółowych informacji na temat posiadanego przez Ciebie majątku, historii poprzednich zadłużeń oraz zarobków Twoich i ewentualnie, współmałżonka, bank ustala zdolność kredytową. Jest to maksymalna kwota, którą jesteś w stanie spłacić w określonym czasie. Każdy bank posiada własny system szacowania zdolności kredytowej i dlatego kwoty te mogą się różnić.

4. Koszt kredytu.

Oprócz kapitału, który bank wypłaci na budowę nieruchomości, kredyt obciążony jest licznymi kosztami. Podstawowym kosztem są odsetki. Składają się one z części stałej, wpisanej do umowy oraz zmiennej stawki WIBOR, która zależy od sytuacji gospodarczej kraju. Dodatkowo bank zwykle pobiera prowizje od udzielenia kredytu (obecnie zwykle około 2-3% od pożyczonej kwoty). Warunki kredytu uzależnione są od wielkości wkładu własnego, czasu spłaty kredytu i wartości nieruchomości. Oferta banków jest różna, a nawet pół procenta przeliczone od wysokiej kwoty kredytu, potrafi zrobić różnicę w finalnej sumie do spłaty. Dlatego warto zwrócić się o poradę do doradcy kredytowego.

5. Dokumenty do wniosku kredytowego.

Składając wniosek o kredyt na budowę domu, zwykle będziesz musiał dołączyć do wniosku następujące dokumenty:

– odpis z księgi wieczystej nieruchomości albo inny dokument potwierdzający prawo do działki;

– wypis i wyrys z rejestru gruntów i budynków;

– decyzję o pozwoleniu na budowę z adnotacją, że jest ostateczna;

– zatwierdzony projekt budowlany stanowiący załącznik do pozwolenia na budowę;

– dziennik budowy – jeżeli pozwolenie na budowę ma więcej niż dwa lata;

– kosztorys i harmonogram finansowo-rzeczowy inwestycji.

Uzyskanie najlepszego na rynku kredytu obarczone jest koniecznością posiadania wiedzy z tego zakresu oraz dopełnieniem szeregu formalności. Dlatego warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Współpracując stale z bankami, orientuje się w zmiennych warunkach kredytów i zaproponuje najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę. Poprowadzi Cię również przez gąszcz formalności, pomoże uzupełnić dokumenty i odpowie na pytania z tego zakresu.

Kontakt

Napisz do nas.

Nie czytelne? Zmień tekst. captcha txt

Start typing and press Enter to search